
Kesää odotellessa pääset nyt vajaan seitsemän minuutin pituiselle nojatuolimatkalle Loviisan-Vesijärven rautatien höyryveturi numero 6:n kyytiin. Ilmainen nettivideo on kuvattu vuoden 2009 heinäkuussa Jokioisten Museorautatiellä ja siinä matkataan höyryveturin kyydissä Jokioisilta Minkiölle. Matkalla juna pysähtyy ottamaan matkustajia Kirkkotien seisakkeella ja videon päättää junan nousu Minkiön ja Humppilan välillä sijaitsevaa Huhdin mäkeä, joka on Suomen rautatieverkon jyrkin mäki.
Videossa pääosaa esittävä höyryveturi numero 6 on valmistettu Tampellan tehtaalla Tampereella vuonna 1909, eli video on kuvattu veturin satavuotisjuhlavuonna. Veturi oli käytössä 82 kilometrin pituisella Loviisan-Vesijärven rautatiellä Lahden ja Loviisan välillä vuoteen 1960. Tämän jälkeen veturi asetettiiin muistomerkiksi Loviisan keskustaan.
Jokioisten Museorautatielle veturivanhus tuotiin 1980-luvun alussa, jolloin se kunnostettiin ulkoisesti näyttelykuntoon. Ajokuntoon veturi täyskorjattiin 1990-luvun puolivälissä. Veturia on käytetty Jokioisten Museorautatien museojunaliikenteessä kesästä 1999.
Lisää tietoja veturista löydät museorautatien höyryveturien esittelysivulta.
