
Vaikka ulkona paukkuu pakkanen ja korkeat hanget peittävät Jokioisten Museorautatien ratapihat ja ratalinjan, on kunnostustoiminta rautatien konepajassa jatkunut vilkkaana läpi talven. Parhaillaan huollossa on Schöma-dieselveturi ja viimeistelyvaiheessa Suomen Turvemuseolle alihankintana kunnostettava Pedershaab-piendieselveturi. Aitonevalle matkaavan pikkuveturin raideleveys on 600 millimetriä.

Veturipuolella on tehty perushuoltoja myös HKR5-höyryveturille ja TU4-dieselveturille. Viimeksi mainittuun on muun muassa rakennettu seisontajarru ja hytin lämmityslaite.

Vaunupuolella jatkuu Hyvinkään-Karkkilan rautatien matkustajavaunu numero 2:n peruskorjaus. Talven aikana vaunun sisustusta on viimeistelty kuviomaalaamalla eli ootraamalla penkit ja loput seinäpanelit. Kuviomaalaus on suojattu moninkertaisella lakkakerroksella.
Tammikuun lopulla aloitettiin vaunun ulkoverhouspeltien muotoilu ja sovittelu ja ensimmäiset pellit kiinnitettiin lopullisesti paikoilleen helmikuun lopulla. Lähes kaikki pellit saatiin paikoilleen maaliskuun kolmantena viikonloppuna. Seuraavina työvaiheina on uusien ikkunoiden asennus sekä ikkunoiden sisäpokien kunnostus ja ulkoverhoilun maalaus.
Lisää Karkkilan rautatien vaunun kunnostustyöstä voit lukea kunnostusblogista.
